Proč je fast fashion stejně nanicovatá jako fast food?

Znáte pojem fast fashion? Označuje rychlou módu, která chrlí několik kolekcí ročně, a to na tuny. Takovýhle přístup zatěžuje planetu, přírodní zdroje ale i nás, protože pak pro samé věci zapomínáme na to, co je opravdu důležité. A proto si dnes povíme o tom, proč Dobradruzi raději ve všem zpomalují, aby o nic nepřišli.

Léto je v plném proudu a já se zase víc dívám po lidech. Někdy je to jako kouzlo – přijdou prázdniny a část lidí se rozzáří takovou pohodovou energií.  Část se ale tváří jako by se měli okamžitě uškvařit. Ty druhé mám vždycky chuť obejmout, protože jim podle mě jen chybí láska.

Láska ke světu kolem, k sobě samotnému, ke svým snům – to všechno, co stálo u prvního nápadu, ze kterého pak vzešel Dobradruh. Ono totiž není důležité na co se díváš, ale co vidíš


Žít by se mělo slow

Stejně tak uvidíte dva tábory, jedni nosí polyesterovou fast fashion a druzí si potrpí na udržitelnější slow fashion. Rychlá móda je jako fast food pro duši – levná a na první pohled lákavá, ale víte, že to není dobrý pro nikoho. V parným létě prostě potřebujete přírodní materiály. 

Slow-fashion

Nejlepší učitelé, jak v životě zpomalit jsou naše malá rebelátka. Nás už obvykle nenadchne kdejaký kámen u cesty. Tak je na to dobradružství ohákněte stylově.

Slow je dobradružný styl. Ono tak nějak obecně je dobrý zpomalit, podívat se do sebe a docenit, kolik toho už máme. Někdy zapomínáme, že ty nejcennější věci, si nejde koupit. Slow fashion je myšlenka, že je lepší mít pár opravdu kvalitních kousků, které ladí ke všemu, než nabouchanou skříň plnou divnohadříků. Jde o oblečení, které je většinou bio, aby nám nelikvidovalo Zemi, ušité lokálně nebo fairtrade. Tak trochu jako  návrat k tomu, jak se oblíkaly naše babičky.


Móda má být fér!

V Dobradruhu děláme věci přesně s touhle myšlenkou. Naše oblečení je vyrobené z biobavlny s certifikací GOTS. To znamená, že si na sebe berete pohodlný, měkkoučký kousek, který dobře odvádí pot i uprostřed betonový městský džungle. Takhle certifikace je dost přísná. Bavlna musela vyrůst zdravě, žádný genetický podvádění ani tuny chemických hnojiv. Ale díky tomu si ji mohou oblíkat i nejmenší miminka nebo alergici, kterým naskáčou pupínky, už jen když projdou okolo výlohy s umělinou.

Pro mě je důležitý, že vím, že lidi zapojení do výroby dobrodružného oblečení pracují ve férových podmínkách a dostávají normálně slušně zaplaceno. Viděli jste někdy záběry z továren, kde pracují lidi a někdy i děti do úmoru a doslova za pár korun, za který se sotva nají? To prostě není svět pro dobradruhy. 

Vidím ale světlo na konci tunelu, protože je to něco, co se dá změnit jedno triko za druhým.  Každý tvůrce a každý, kdo nakupuje slow, tohle mění k lepšímu. Jsme rádi, že vy – dobradruzi – jste součástí naší komunity a přispíváte k férovějšímu světu.


Dobradružné kousky zhmotňujeme s láskou

Chceme vědět, kdo a jak naše dobradružné kousky vyrábí. I to je jeden z důvodů, proč chceme co nejvíce věcí dělat fér a spolupracovat s dalšími tvůrci, kteří to cítí stejně. 

Nové hrnečky vyrábí Bára Šolcová, mýdla vznikají ve voňavé dílně Lucie Žákovém a puffíky v dílně Vigvam design. 

A jestli máte oblíbené autora, který je srdcem Dobradruh (a ještě o tom neví), pošlete mi na něj tip!

Hrnecky-Bara-Solcova

Objevte genius loci Čech. Každé místo má totiž svou duši a to se propisuje do práce českých designérů Vyzkoušejte si to třeba s ceremobiálními hrnky z Nechanic nebo puffíky z Plzeňska

Taky si myslíte, že méně je někdy více? Nám se osvědčilo, že vlastně potřebujeme docela málo oblečení a věcí obecně. Zbyde pak víc místa na to si je fakt užít a taky na lásku. Chcete poradit? Na blogu máme tipy, jak si vychytat minimalistický šatník.

Jdu si pro svého dobradruha